مرکز اطلاعات تخصصی گسترش پهنه های پیاده و محدود بر خودرو
راه اندازی تراموای هوشمند بدون راننده در شیراز
نویسنده: نویسنده وبسایت پارادیس
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۹ ,۱۱:۱۵:۱۶

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز از راه اندازی تراموای هوشمند بدون راننده (ART) در کلانشهر شیراز خبر داد.
مجتبی زوربخش در جلسه ویدئو کنفرانس با اعضای کمیسیون هوشمندسازی، با اشاره به اینکه فناوری جدید تراموای هوشمند (ART) مزایای سیستم حمل و نقل اتوبوسی و ریلی را همزمان در خود دارد و در عین حال یک سیستم حرکتی سریع و از همه مهمتر دوست دار محیط زیست به شمار می‌رود، گفت: در جلسه کمیسیون هوشمند سازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز این سیستم نوین حمل و نقلی جهت بررسی‌های کارشناسی و راه اندازی در شهر شیراز در دستور کار قرار گرفت.

او با بیان اینکه ART یکی از انواع تراموا‌های هوشمند است اضافه کرد: این سیستم حمل و نقل هوشمند بوده و با بهره گیری از سیستم‌های ارتباطی و انتقال دیتا برای اولین بار در چین رونمایی شده است.

معاون شهردار شیراز عنوان کرد: این ART که ۳۲ متر طول داشته و قابلیت حمل ۳۰۰ تا ۵۰۰ مسافر یا وزنی معادل ۴۸ تن را دارد، حداکثر سرعت آن نیز ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و پس از ۱۰ دقیقه شارژ باتری، تا ۲۵ کیلومتر حرکت می‌کند.

به گفته زوربخش، این سیستم حمل و نقل سریع نیازی به هیچ یک از زیرساخت‌های عمرانی هزینه بر و طولانی مدت ندارد و بر روی نوار‌هایی که به کمک خط کشی بر روی خیابان‌ها قرار گرفته و شناسایی توسط سنسور‌های بر روی ART، حرکت می‌کند.

وی با بیان این که مطالعات مرحله اول و دوم این طرح و اسکن تاسیسات شهری در طول مسیر در حال انجام است افزود: این مسیر از شهرک سعدیه آغاز می‌شود و با گذر از بلوار هفت تنان، خیابان نفت، خیابان حافظ، ارگ کریم خانی، حرم مطهر شاهچراغ (ع)، به پایانه شاهزاده قاسم می‌رسد. همچنین مرحله سوم طرح از پایانه شاهزاده قاسم به سمت شهرک میانرود یا پایانه استقلال یا ترکیبی از هر دو، در حال مطالعه است.

او با بیان این که اجرای حمل و نقل تراموا برای یک یا دو مسیر نیست بلکه به صورت تار عنکلبوتی در همه شهر اجرا خواهد شد افزود: این سیستم جایگزین اتوبوس می‌شود و تغذیه رسان خطوط مترو از مراکز با جمعیت شاخص به مراکز تولیدی، کاری و گردشگری شهر است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا، بخشی از مذاکرات به تعویق افتاد، اما اکنون این مذاکرات از سر گرفته شده است و بر این اساس ، و نبود محدودیت‌های احتمالی، پیش بینی می‌شود تراموای شهر شیراز در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان